Tegoroczna edycja Festiwalu Wschodnich Sztuk Walki będzie miała nieco odmienny charakter od wszystkich poprzednich spotkań wielbicieli Orientu.
Na zaproszenie miasta Gdańsk oraz rodzącego się środowiska Taekkyeon w Gdańsku, przyjeżdża oficjalna Drużyna Pokazowa miasta Chungju z Korei Południowej. W najbliższą sobotę, obok naszych rodzimych klubów aikido, kendo, kung fu, tai chi, hapkido i taekwondo, wystąpią z pokazem starożytnej koreańskiej sztuki walki, Taekkyeon, jedynej wpisanej na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Będzie to pierwsza oficjalna prezentacja tej sztuki walki w Polsce.
Korzenie taakkyeon sięgają jeszcze czasów przed Chrystusem. Przez wieki sztuka wojenna, a wraz z nią taekkyeon, podlegały transformacjom, aż do czasu okupacji japońskiej. W latach 1910-1945 władze japońskie całkowicie zakazały uprawiania tej formy aktywności pod groźbą kary śmierci i w rezultacie taekkyeon zanikł niemalże całkowicie w świadomości Koreańczyków. Dopiero dzięki staraniom kilku osób, rząd Korei postanowił przywrócić taekkyeon do życia. W latach 80-tych, został uznany za skarb narodowy, a w roku 2011 wpisany na listę UNESCO. Taekkyeon uznawany jest przez wielu za nierozerwalną część kultury Korei. Dr Byun Seung Jin z Uniwersytetu Keimyung z Daegu w Korei Południowej ma dla tego stylu walki oddzielną kategorię. Według doktora Byuna nie jest to ani sport walki, jak taekwondo czy judo, ani sztuka walki jak aikido czy koreańskie hapkido. Nazywa to po angielsku martial culture, czyli kulturą walki, bez której nie można dobrze poznać Korei i Koreańczyków.
W Gdańsku będziemy mieli możliwość uczestniczenia w spektaklu, który zaprezentuje nie tylko techniki walki ale również tradycyjną muzykę z Korei graną na tradycyjnych instrumentach.
W sumie na scenie pojawi się blisko 30 osób: mistrzów taekkyeon i muzyków grupy Molgae. Organizatorzy zapraszają na dziedziniec Forum Gdańsk gdzie o godz. 12.00 Zespół wystąpi na świeżym powietrzu. Dla osób które cenią natomiast występy w teatralnej scenerii zapraszamy do Sali Zielonej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance o godz. 17:00. Oba wydarzenia odbędą się w sobotę 15 czerwca Wstęp wolny.