Listopad i grudzień to aktywny czas w Pracowni Turystyki. Na terenie siedziby Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego, dzieci uczestniczyły w warsztatach turystycznych i animacji czasu wolnego. W tym czasie pracownię odwiedzili uczniowie na co dzień uczęszczający do gdańskich Szkół Podstawowych nr 70 i 52. Pani Dorota i Pani Maja wychodząc naprzeciw potrzebom szkół przeprowadziły zajęcia artystyczne i turystyczne w Szkole Podstawowej nr 80, jak również na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Tematyka zajęć była różnorodna. Dzieci tworzyły własne ozdobione wieszaki metodą decoupage. Tą sama metodą uczniowie wykonywali prezenty dla swoich bliskich, w tym podkładki pod kubki i zakładki do książek. Niejako przy okazji, pojawiła się też historia wieszaka i ubiorów noszonych w dawnym Gdańsku. Odbyły się tańce integracyjne dla dzieci z klasy 0.
Dla uczestników zajęć turystycznych niezapomnianą atrakcję stanowiły zajęcia na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Gra dydaktyczna, podczas której dzieci poznawały m.in drzewo genealogiczne człowieka i historię powstania bursztynu wraz z inkluzjami w bursztynie mocno wciągnęła młodych odkrywców. Dodatkowym atutem tych zajęć była możliwość obejrzenia akwarium z rybkami z jeziora Malawi w Afryce
Odrębną aktywnością pracowni są zajęcia animacji czasu wolnego i turystyki prowadzone w soboty. Ten czas zarezerwowany jest na wspólne wycieczki i zajęcia stacjonarne. W ramach tych spotkań podopieczni GZSiSS korzystali z bogatej oferty trójmiejskich instytucji kulturalnych m.in Centrum Hevelianum, Klubu Żak, Błękitnego Baranka. To właśnie w jedną z sobót odbyła się wycieczka do Wejherowa, gdzie uczestnicy odwiedzili Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubskiej. Będąc na miejscu poznali historię miasta oraz regionu Kaszub. Podczas tej wycieczki dzieci uczestniczyły w warsztatach tańca regionalnego poznały przy okazji kaszubskie instrumenty.
W klubie Żak podopieczni GZSiSS uczestniczyli w filmie animowanym o historii Umberto Nobile i Roalda Amundsena. Niezwykła historia zdobycia Bieguna Północnego wywołała ogromne emocje i rozbudziła u uczestników chęć zdobywania świata. O tym jak żyło się w dawnym Gdańsku dzieci dowiedziały się na spotkaniu w Błękitnym Baranku.
W grudniu Pracownię Turystyki czeka jeszcze jedno wyzwanie. W ramach programu „Koty za płoty” w siedzibie Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego przy al. Grunwaldzkiej pojawią się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 26. Do zobaczenia!