–

Aktualności

2023 | 11 | 30

Koszykarski maraton 3x3 w Gdańskiej Olimpiadzie Młodzieży

Po zakończeniu rywalizacji koszykówki 3x3 w Licealiadzie rozgrywki o Mistrzostwo Gdańska w tej dyscyplinie przeniosły się do Szkoły Podstawowej nr 2. To tutaj, zarówno męskie jak i żeńskie drużyny, rozgrywały swoje mecze w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

Jako pierwsi na parkiecie hali przy ul. Heleny Marusarzówny pojawili się chłopcy. Czternaście zespołów szkolnych w pierwszej fazie zawodów rozegrało systemem „każdy z każdym” spotkania w swoich grupach eliminacyjnych. Do dalszej fazy turnieju awansowały po dwa zespoły z każdej grupy, które zgromadziły na swoim koncie największą ilość punktów.

Od tego momentu zespoły rywalizowały już tylko systemem pucharowym. W ćwierćfinale swoje spotkania wygrały, Szkoła Podstawowa De La Salle, II Społeczna Szkoła Podstawowa STO, Szkoła Podstawowa nr 42 oraz Szkoła Podstawowa nr 27. Utworzyły one dwie pary półfinałowe. Z tego sprawdzianu obronną ręką wyszli faworyzowani reprezentanci Szkoły Podstawowej im. Św. Jana De La Salle oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 27. W walce o złote medale lepsi okazali się uczniowie z De La Salle i to oni w tym roku sięgnęli po tytuł Mistrzów Gdańska. Srebrne medale wywalczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 27. Brązowe krążki przypadły w udziale dzielnym zawodnikom Szkoły Podstawowej nr 42, którzy w finale B pokonali zawodników Społecznej Szkoły Podstawowej STO.

Na parkiet hali przy ul. Marusarzówny drugiego dnia wybiegły dziewczęta. Zawodniczki starszych klas szkół podstawowych w formule „każdy z każdym” rywalizowały o komplet medali i zaszczytne miano Mistrzyń Gdańska.

W tym roku szkolnym niespodziewanie tytuł zdobyły uczennice Szkoły Podstawowej nr 85 z Jasienia. Srebra krążki wywalczyły utytułowane zawodniczki Szkoły Podstawowej im. Św. Jana De La Salle. Brązowe medale zawisły na piersiach gospodyń - zawodniczek Szkoły Podstawowej nr 2, a tuż za podium uplasowały się uczennice III Społecznej Szkoły Podstawowej STO. Brawo!

13-14. SP 29/ SP 69

Po turniejach finałowych w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej przyszedł czas na najmłodszych uczestników Gdańskiej Olimpiady Młodzieży. Do męskiej odmiany koszykówki 3x3 w kategorii Igrzysk Dzieci przystąpiło 19 chłopięcych zespołów oraz 8 dziewczęcych. Pierwszy z tych turniejów rozegrano w Szkole podstawowej nr 6 na Ujeścisku a drugi w Szkole Podstawowej nr 48 na gdańskiej Zaspie.

W czterech grupach o wejście do fazy pucharowej walczyli młodzi koszykarze. Do dalszej gry awansowały po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy. W kolejnych meczach już tylko zwycięzcy mieli zapewniony awans do dalszych gier. Do strefy medalowej dotarły następujące szkoły: Szkoła Podstawowa nr 1, Morska Szkoła Podstawowa, Szkoła Podstawowa nr 27, Szkoła Podstawowa nr 48. W swoich przedostatnich meczach te 4 najlepsze drużyny utworzyły pary półfinałowe. Zwycięstwo w tych pojedynkach dawało gwarancję walki o złoto natomiast przegrano tylko finał pocieszenia.  W finale A naprzeciwko siebie stanęły SP 27 i Morska SP. W tym ostatnim meczu turnieju zawodnicy ze Srebrników udowodnili swoją dominację w całych zawodach pewnie pokonując rywali 9-5. W finale B uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 pokonali swoich kolegów reprezentujących Szkołę Podstawową nr 48 10-9.

W przypadku najmłodszych dziewcząt grano o awans do fazy pucharowej grano w dwóch grupach eliminacyjnych. Tylko dwie najlepsze drużyny uzyskiwały awans do dalszych gier. W kolejnym etapie, który miał zdecydować o jakie medale będą walczyły 4 reprezentacje, stanęły naprzeciwko siebie zespoły SP 6 i SP 85 oraz w drugiej parze, SP 48 i SP 80.

Po rozegraniu meczów półfinałowych, w których pary utworzyły Szkoła Podstawowa nr 27 i

Do pojedynku o brązowe medale przystąpiły gospodynie i rywalki z SP 85. Lepsze w tym spotkaniu okazały się gospodynie wygrywając 3-1. W meczu o tytuł Mistrzyń klasę dla siebie stanowiły reprezentantki Szkoły Podstawowej nr 6 pokonując wysoko drużynę Szkoły Podstawowej nr 80 6-1. Brawo dla Mistrzyń!