–

Aktualności

2023 | 04 | 21

Smoki walczyły na basenie

Pomimo, że Wyścigi Smoczych Łodzi na stałe zakorzeniły się w Gdańskim Kalendarzu Sportowych, to jednak rywalizacja drużyn w ramach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży zainaugurowała w Gdańskiej Olimpiadzie Młodzieży dopiero w 2020 roku.

Ta halowa odmiana wyścigów regatowych w tej edycji została podzielona na dwie kategorie, a mianowicie Licaealiadę i Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Dodatkowo w każdej kategorii wiekowej rozegrano wyścigi osobno dla dziewcząt i chłopców.

Trzeba przypomnieć, że w halowej odmianie „smoczych” wyścigów dwie osady znajdują się w jednej łodzi, przodem do siebie, a rywalizacja polega na przepchnięciu łodzi na stronę przeciwnika, co przy dużym zaawansowaniu osad jest nie lada wyczynem. Zawody w zależności od kategorii rozgrywano system pucharowym lub kilkurundową rywalizacją.

Pierwsza odsłona rywalizacji odbyła się na pływalni przy ulicy Chałubińskiego na Chełmie. W Igrzyskach Młodzieży Szkolnej wśród chłopców na najwyższym stopniu podium stanęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 80. Drugie miejsce wywalczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6. Wśród dziewcząt, złota dla Szkoły Podstawowej nr 94 a srebra dla Szkoły podstawowej nr 80. Ostatnie miejsce na podium zajęły dziewczęta z Szkoły Podstawowej nr 6.

Drugi dzień zawodów rozegrano w tym samym miejscu dzień później. W Licealiadzie, wśród chłopców, zwyciężyła osada II Liceum Ogólnokształcącego. Drugie miejsce wywalczyli chłopcy z XIX Liceum Ogólnokształcącego, a na najniższym stopniu podium stanęli zawodnicy V Liceum Ogólnokształcącego. Wśród dziewcząt złota dla Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6, Srebra zawisły na szyjach reprezentantek XIX Liceum Ogólnokształcącego, a brązowe medale wywalczyły dziewczęta z II Liceum Ogólnokształcącego.

Na koniec rywalizacji na pływalni czołowa drużyny zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami, a także pucharami i pamiątkowymi dyplomami. W dekoracji wziął udział przedstawiciel Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego – organizatora gdańskiej Olimpiady Młodzieży. Wszystkim uczestnikom gratulujemy udanego pierwszego startu w tej imprezie, zapraszając jednocześnie do wzięcia udziału w kolejnych dyscyplinach sportowych wchodzących w skład Gdańskiej olimpiady Młodzieży.

Do zobaczenia!

Klasyfikacja Igrzysk Młodzieży Szkolnej:

dziewczęta: 1. Szkoła Mistrzostwa Sportowego nr 94, 2. Szkoła Podstawowa nr 80, 3. Szkoła Podstawowa nr 6.

chłopcy: Szkoła Podstawowa nr 80, Szkoła Podstawowa nr 6.

Klasyfikacja Licealiady:

Dziewczęta: 1. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6, XIX Liceum Ogólnokształcącego, II Liceum Ogólnokształcącego, VIII Liceum Ogólnokształcące, V Liceum Ogólnokształcące.

Chłopcy: II Liceum Ogólnokształcące, XIX Liceum Ogólnokształcące, V Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Morskich.